Offshore bankászat

A bankszektort és a bankokat a közvélemény és az üzleti világ mindig is a jólét és a gazdasági erő szimbólumának tekintette. Ugyanez igaz az offshore bankokra is, amelyek előnyös feltételekkel alapíthatók a világ számos vezető, valamint újonnan létrejött offshore államában és pénzügyi központjában. A államok többségében egy új, banki szolgáltatásokat nyújtani kívánó piaci szereplő számára szinte lehetetlen vállalkozást jelent egy banki tevékenységet végző társaság létrehozása – kivéve, ha neves és elismert nemzetközi bankról van szó.
A hatóságok az adórendszert olyan kedvezőtlen hatásoktól szeretnék megvédeni, amelyek a kérdéses ország bankszektorának stabilitását vagy goodwill-jét veszélyeztethetnék. Ebben a minőségben számos olyan bürokratikus és pénzügyi korlátot dolgoztak ki, amelyek a komoly szándékú, de tőkeszegény jelentkezők számára nem teszik lehetővé, hogy banki engedélyt igényeljenek. Számos országban a bank jegyzett tőkéjének több százmillió dollár összegűnek kell lennie, amelynek rendszerint a teljes összegét be kell fizetni az engedély kiadását megelőzően. Más esetekben az egyes országok csak azokra a jogi szervezetekre irányítják a figyelmüket, amelyeknek már van más országban banki engedélyük.
Ennek ellenére sok jogi szervezet szeretne banki engedélyt kapni – elsősorban nemzetközi nagyvállalatok –, mivel az egyes holdingvállalataik igényeinek megfelelő banki szolgáltatásokat kívánnak nyújtani. Egyes országok "belső" vagy "captive" elnevezésű banki engedélyét sok offshore államban egységesen, meglepően kedvező áron, előnyös feltételekkel meg lehet szerezni. A teljes vagy részlegesen korlátozott banki engedély megszerzésének szigorúbb feltételei vannak a szükséges minimális jegyzett tőkére vonatkozóan. Kétségtelenül vannak olyan helyek, ahol még ezt az engedélyt is elfogadható feltételek mellett meg lehet szerezni.
A legtöbb offshore bank nem adóalany, nem terheli forrásadó, bélyegmentes, a kibocsátott vagy elfogadott csekkeket nem terheli jutalék vagy adó, ill. nem terheli egyéb közvetlen vagy közvetett adó. Az offshore bankok mellett szóló jelentős érv még az is, hogy teljes névtelenséget és teljes körű titoktartást biztosít, amelyet számos betétet elhelyezni szándékozó ügyfél elvár. Ezeket az offshore bankokat a szélesebb nemzetközi közvélemény teljes mértékben elismeri, amelyet az a tény is mutat, hogy a legtöbbjük székhelye valamelyik adóparadicsomban van, pl. a Bahamákon, a Kajmán szigeteken, Jersey-ben, Guernsey-ben, Labuan-ban, Man szigetén vagy Hong Kongban. Az olyan vezető pénzügyi központok, ahol nagyon alacsony az adószint, vagy nincs adófizetési kötelezettség, és amelyek liberálisabb környezetben működnek, leginkább három földrajzi területre koncentrálódnak: Európára, valamint a Karib-tenger és a Csendes-óceán térségére. Valójában e külföldi államok törvényei nagymértékben különböznek, és adott pillanatban az egyik állam sokkal vonzóbb lehet, mint a másik, és ezért a helyszín kiválasztása előtt érdemes elemzést végezni. A nemzetközi magánbankok tulajdonosai számára hozzáférhető előnyök jelentősen meghaladják a legtöbb egyéb befektetési vagy pénzügyi szolgáltató – pl. befektetési alapok, kölcsönös befektetési társaságok, kölcsön- és hitelszövetkezetek , befektetési társaságok – által kínált előnyöket. Offshore bank tulajdonosaként a természetes személy számára elérhetővé válnak azok a pénzügyi tevékenységek, amelyeket kizárólag bankok végezhetnek, valamint közvetlenül élvezhetik a nemzetközi tőkepiac és a bankközi piac előnyeit nagykereskedelmi feltételek mellett nyújtott hitelfelvétel és alacsonyabb valutaátváltási díj formájában.
 

Offshore tevékenységekkel rendelkező államok:

  • Barbados
  • Kajmán szigetek
  • Dominika
Forrás: https://www.offshore.co.hu/view/main/90.html